5 прости трика за мравки

5 прости трика за мравки

5 прости трика за мравки

Blog Article

Тя също може да се използва като натурално средство за прогонване на мравките – силният й аромат и кофеинът в нея им действат отблъскващо.

Майките запазват в себе си спермата и оплождат яйцата на етапи, селективно. Една царица може да пази яйцата си непокътнати години наред, до подходящ момент.

Защо тогава ги слагаме в графата „вредители“ заедно с останалите неприятни и зловредни буболечки?

Не е точно мравка, която умира и се събужда като зомби, но причината за това състояние се дължи на гъбички, които могат да засегнат мозъка на тези животни.

Мравките разузнавачи изобщо не са собствена каста; всъщност те са идентични с мравките работнички. Те обаче имат специална работа в колонията, която ги отличава – те тръгват сами, за да търсят храна, преди да доведат останалите работници до нея.

Въпреки че името им сочи към определен вид, много хора са склонни да ги свързват с други видове. Такъв е случаят с аржентинските мравки или миризливите черни мравки. Те се отличават с това, че издават характерна миризма.

Мравките според вида се хранят със плодове, захар, протеини, мазнини, цветя, семена, зърна или малки насекоми. Някои видове са фермери и отглеждат в мравуняка листни въшки, които произвеждат за тях захарна течност, наречена медна роса.

В първата хипотеза, бораксът действа като диатомичната пръст – абсорбира влагата от телата на насекомите, което води до тяхната дехидратация. Във втората, киселината нарушава храносмилателна система на мравките и в Мравки крайна сметка ги убива.

Мравките имат характерно за всяко насекомо разделение на тялото. То се състои от три части: глава, гърди и корем, тънка гъвкава талия и завършва с шест стройни и здрави крайника. Главата е оборудвана с две дълги и тънки антенки, хранително хоботче с челюсти и очи. Подвижните, извити антенки на мравката са изключително важни. Те са много чувствителни и изпълняват основни сензорни функции. Рядко ще видите мравка с увиснали пипалца, те мърдат непрекъснато. Антените изследват миризми, чуват звукови трептения, движение на въздуха, притежават вкус и тактилни усещания. Мравката общува много чрез докосване и често подава своите сигнали и усещания с допиране на антенката до тази на друга мравка. Очите на мравката са разположени в горната част на главата. Някои мравки според вида са слепи, други имат прости очи, различаващи единствено сенки и движения. Трети мравки имат сложни очи, съставени от многобройни лещи. В очите им съществуват клетки, детектори на поляризирана светлина и ултравиолетови лъчи. За разлика от човекото око, където лещата е само една, мравката вижда света разделен на части, като в пъстър калейдоскоп.

Въпреки факта, че животът на работниците се върти около кралицата, те не просто се отказват и спират да работят, след като кралицата е изчезнала. Те могат да се адаптират, за да помогнат на колонията да оцелее.

Затова е добре тези растения да се разпръснат около насажденията, където се струпват мравки.

Те обикновено нямат поколение. Когато мравунякът вече е прекалено голям, царицата снася яйца с мравки, които могат да се възпроизвеждат и така се основават нови колонии.

Мравката е насекомо с дребно тяло, тънка гъвкава талия, шест крака, две дълги чупещи се антенки и добре оформена глава. Тя е символ на трудолюбие, упоритост, пестеливост и добра организация.

Благодарение на силните си аромати и активни съставки, които имат естествени репелентни свойства, етеричните масла заемат съществено място сред натуралните средства срещу насекомите.

Report this page